Optymalna temperatura w mieszkaniu zależy od kilku czynników, takich jak preferencje osobiste, pory roku, wilgotność powietrza, ale także aktywność fizyczna i wiek mieszkańców. Uważa się jednak, że temperatura optymalna, to ta pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza. Latem zwykle jest za wysoka, dlatego wielu właścicieli mieszkań decyduje się na montaż klimatyzacji.
Idealna temperatura w mieszkaniu, czyli jaka?
W okresie zimowym zaleca się utrzymanie temperatury na poziomie 20-22 stopni Celsjusza w ciągu dnia i około 18 stopni Celsjusza w nocy. W okresie letnim z kolei temperatury w ciągu dnia mogą wynosić od 23 do 26 stopni Celsjusza i 20-23 stopni Celsjusza w nocy. Jeśli w nocy temperatura jest wyższa, nie sposób się zrelaksować i nie można należycie wypocząć.
Ludzki organizm jest w stanie utrzymać stałą temperaturę ciała dzięki zdolności do regulacji temperatury wewnętrznej ciała. Jednak gdy temperatura otoczenia przekracza 37 stopni Celsjusza, organizm zaczyna odczuwać negatywne skutki przegrzania: wytwarza dużą ilość potu, ale ten zbyt szybko wyparowuje z powierzchni skóry, przez co naturalne chłodzenie organizmu jest trudne. W wyniku przegrzania człowiek odczuwa pragnienie, osłabienie, ma zawroty i bóle głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do wymiotów, skurczu mięśni, a nawet utraty przytomności. Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia.
Zalety nowoczesnych klimatyzatorów
Współczesne klimatyzatory skutecznie regulują temperaturę powietrza w mieszkaniu. Wystarczy, że użytkownik przy pomocy pilota wybierze optymalną temperaturę, a ta będzie utrzymywana przez całą dobę lub wtedy, kiedy domownicy spędzają czas w pomieszczeniu.
Klimatyzatory opracowane przez inżynierów nowatorskiej firmy technologicznej Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/klimatyzacja/klimatyzatory/), mają wiele zalet. Na tle konkurencyjnych urządzeń wyróżnia je:
- Wysoka wydajność: moc klimatyzatora można dostosować do wielkości pomieszczenia, co oznacza, że działa wydajnie nawet w dużych pokojach, biurach czy kawalerkach.
- Cicha praca: jednostka wewnętrzna może pracować przez całą dobę, nie zakłócając snu, a jednostka zewnętrzna jest dla domowników właściwie niesłyszalna.
- Łatwość montażu w dowolnym pomieszczeniu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac instalacyjnych.
- Estetyka: klimatyzator ma schludny, minimalistyczny wygląd. Jednostka wewnętrzna jest zazwyczaj montowana na ścianie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.
- Oszczędność energii: pomaga w ograniczeniu kosztów związanych z klimatyzacją pomieszczeń, ponieważ zużywa mniej energii niż inne rodzaje klimatyzatorów. Ponadto polecane są do domów zasilanych z paneli fotowoltaicznych, a tych jest coraz więcej.
- Filtracja powietrza: klimatyzator ma filtr powietrza, który usuwa zanieczyszczenia z powietrza, co jest szczególnie przydatne dla osób z alergią lub astmą.
Używanie klimatyzacji a zdrowie
Dbanie o odpowiednią temperaturę i jakość powietrza w pomieszczeniu może zapobiec przeziębieniom i innym problemom zdrowotnym. Aby uniknąć przeziębienia przy używaniu klimatyzacji, warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- Zbyt niska temperatura może prowadzić do przeziębienia. Zalecamy ustawienie temperatury latem na około 22-24 stopni Celsjusza.
- Nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt wysoką siłę nawiewu. Zalecamy równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza w całym pomieszczeniu.
- Często czyść filtr, by zapewnić lepszą jakość powietrza i zmniejszyć ryzyko infekcji wirusowych lub bakteryjnych.
- Unikaj siedzenia w bezpośrednim strumieniu chłodnego powietrza, ponieważ może to prowadzić do nagłych zmian temperatury ciała i spowodować przeziębienie.