Azotan srebra to związek chemiczny o wzorze sumarycznym AgNO3, występujący najczęściej w postaci białego proszku ciemniejącego pod wpływem światła. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. W warunkach przemysłowych otrzymuje się go w prosty sposób – w reakcji kwasu azotowego z metalicznym srebrem.
Czym jest „kamień piekielny” (azotan srebra)?
Znany ludziom od dawna, nazwany został „kamieniem piekielnym” przez to, że działa drażniąco na skórę zostawiając na niej trudne do usunięcia czarne plamy. Odnalazł szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie i stomatologii.
Używany jest między innymi do srebrzenia luster. Ważną rolę zajmuje również w technice fotograficznej; dzięki swojej czułości na światło jest używany do produkcji emulsji światłoczułych oraz niektórych wzmacniaczy zwiększających kontrast. Z innej strony stosowany jest nawet do tworzenia materiałów wybuchowych – do tego celu używa się acetylenku srebra.
Zastosowanie azotanu srebra
Znaczne zastosowania roztwór azotanu srebra odnalazł w medycynie. Znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, dlatego jest stosowany jako środek antyseptyczny podczas wielu zabiegów, na przykład w profilaktyce rzeżączkowego zapalenia spojówek u noworodków – tzw. zabiegu Credégo. Używany jest również do przyżegania krwawiących ran. Dzięki temu można przyspieszyć proces gojenia się, zamknąć krwawiące naczynia krwionośne podczas operacji lub usunąć patologicznie zmienione tkanki, takie jak brodawki czy narośla.
W stomatologii azotan srebra konieczny jest podczas lapisowania zębów mlecznych. Pozwala to w prosty sposób zwalczyć próchnicę bez konieczności usuwania zęba. Powoduje to jednak zabarwienie go na charakterystyczny czarny kolor przez wytrącanie się metalicznego srebra. Na szczęście jednak cały zabieg trwa krótko i jest bezbolesny.
Związek ten jest również składnikiem wielu preparatów farmaceutycznych: jednym z nich jest maść Mikulicza. Ten specyfik, opracowany przez polskiego lekarza wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Przyspiesza gojenie się ran, jest szczególnie pomocny w przypadku tych trudnych i uporczywych.
Wspomaga też leczenie owrzodzeń i kłykcin kończystych – choroby wywoływanej przez brodawczaka ludzkiego i przenoszonej drogą płciową. Maść należy jednak stosować po konsultacji z lekarzem, gdyż może ona wywoływać silną reakcję alergiczną. Azotan srebra może być również substancją pomocniczą, jak w przypadku pałeczki „Lapis Diabelski Kamyk”, bardzo pomocnej przy leczeniu kurzajek. W składzie zawiera ona 33% tego związku chemicznego.
Azotan srebra w dużej mierze odnalazł tak szerokie zastosowanie dzięki właściwościom srebra, które łatwo wytrąca się z roztworu. Dzięki temu, że jest łatwy do uzyskania, rozpuszczalny w wodzie i ma właściwości utleniające wciąż z powodzeniem jest stosowany w niektórych gałęziach przemysłu oraz medycynie i farmacji. Jednakże przez jego żrące działanie na skórę i możliwe uczulenia należy go stosować ostrożnie, nie zapominając o konsultacji z naszym lekarzem.